Nasza Wspólnota wywodzi się z dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które zatwierdził papież Pius X w dniu 8. czerwca 1905 r. Stowarzyszenie to było ściśle związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r. Głównym zadaniem Stowarzyszenia było szerzenie kultu N.M.P. Niepokalanej za pośrednictwem Cudownego Medalika.
Po drugiej wojnie światowej Stowarzyszenie w Polsce podzieliło los innych organizacji kościelnych – zostało rozwiązane przez władze komunistyczne.
W 1980 r., z okazji 150-rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, wraz z solidarnościowym zrywem narodu polskiego do wolności, powstała myśl wskrzeszenia dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika pod nazwą Apostolat Maryjny w Polsce.
Założycielem – wskrzesicielem, jednocześnie pierwszym dyrektorem krajowym Apostolatu Maryjnego został ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Jeszcze jako rektor Gorzowskiego Seminarium Duchownego założył pierwsze grupy Apostolatu Maryjnego. W 1994 r. dzięki ks. Teofilowi powstał Centralny Ośrodek Apostolatu Maryjnego w Warszawie przy ul. Radnej 14. Od początku założenia Apostolatu Maryjnego wydawano materiały niezbędne do rozwoju ruchu, zakładania nowych grup i prowadzenia spotkań formacyjnych. Były to następujące publikacje: Statut Apostolatu Maryjnego, roczniki pt. „Promienie Pośredniczki łask”, kwartalniki pt. „Apostoł maryjny”, „Przewodnik Apostolatu Maryjnego”, „Podręcznik Apostoła Maryjnego”, ”Tajemnica Maryi”, „Refleksje na miesiąc maj” i inne.
W Centralnym Ośrodku Apostolatu Maryjnego w Warszawie przy ul. Radnej odbywały się rekolekcje, raz na kwartał spotykała się Rada Dyrektora Krajowego, raz w roku prowadzone było szkolenie przewodniczących parafialnych. Cała wspólnota uczestniczyła w spotkaniach organizowanych w rocznicę objawień Cudownego Medalika 27. listopada, w dniach skupienia, dniach wspólnoty, niedzielach maryjnych, itp. Rokrocznie w innej diecezji organizowano uroczystość rocznicową dla uczczenia objawień św. Katarzyny Laboure’ w dniu 27. listopada, w której uczestniczyli apostołowie z całej Polski. Raz na pięć lat cały Apostolat spotykał się na Jasnej Górze podczas ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Maryjnego, a od roku 2000, od uroczystych obchodów XX rocznicy powstania, pielgrzymki odbywają się każdego roku, w ostatni piątek i sobotę lipca. W tym czasie do Apostolatu należało blisko 10.000 osób.
Po 25 latach istnienia, już po śmierci ks. Teofila Herrmanna, który zmarł w opinii świętości (dn. 9. września 2003 r.), warunki polityczne pozwoliły na powrót Apostolatu Maryjnego do jego korzeni. Został on włączony do ogólnoświatowej wspólnoty AMM – Stowarzyszenia Cudownego Medalika (AMM – ang.: Association of the Miraculous Medal; hiszp.: Asociacion de la Medalla Milagrosa). Obecnie AMM istnieje niemal na wszystkich kontynentach świata i skupia ponad 10 milionów członków.
W październiku 2005 r. przedstawiciele Apostolatu Maryjnego wzięli udział w światowym zjeździe AMM w Rzymie z okazji 100-ej rocznicy powstania tej wielkiej wspólnoty, zaś w listopadzie 2009 r. czteroosobowa delegacja z Polski, uczestniczyła w międzynarodowych obradach statutowych w Paryżu na Rue du Bac. W listopadzie 2014 r. czteroosobowa delegacja z Polski uczestniczyła w pierwszym Światowym Kongresie AMM w Rzymie.
W grudniu 2003 r. Centrala Apostolatu Maryjnego została przeniesiona z Warszawy do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem – Olczy. Dyrektorem krajowym został mianowany ks. Jerzy Owsiak CM. Pełnił tę funkcję do czerwca 2006. Następnie do końca 2012. Dyrektorem Krajowym Stowarzyszenia był ks. Tadeusz Lubelski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, od 01.01.2013 do 30.06.2015. funkcję tę pełnił ks. Jacek Wachowiak CM a od 01.07.2015. Dyrektorem Krajowym AMM jest ks. Jerzy Basaj CM.
W grudniu 2013 roku, Centralny Ośrodek Stowarzyszenia Cudownego Medalika (Apostolat Maryjny w Polsce) ponownie przeniesiony został do Warszawy na ulicę Radną nr 14. W kaplicy znajdującej się pod tym adresem, w każdą środę jest adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo nowenny do Niepokalanej Cudownego Medalika i Msza św. w zgłaszanych intencjach.
W pierwsze soboty miesiąca, odbywa się międzydiecezjalny dzień skupienia członków AMM.